Politics

Uhuru’s New Cabinet

Fred Matiangi
Interior CS, Fred Matiangi Photo via howtodiy.com

*Cabinet Nominees*

*1. Ministry of Public Service, Youth and Gender Affairs*
CS – Margaret Kobia
CAS PSYG – Rachel Shebesh
PS PS&Y – Lilian Omolo
PS Gender – Safina Kwekwe

*2. Ministry of Petroleum and Mining*
CS – John Munyes
PS Petroleum – Andrew Kamau Ng’ang’a

*3.Ministry of Devolution and ASAL areas*
CS – Eugene Wamalwa
CAS – Hussein Dado
PS ASAL – Michael Powon
PS Devolution – Nelson Marwa

*4. Ministry of Defense*
CS – Raychelle Omamo
CAS – to be announced
PS Defense – Torome Saitoti

*5. Ministry of Foreign Affairs and International Trade*
CS – Monica Juma
CAS – Ababu Namwamba
PS Foreign Affairs – Amb. Macharia Kamau
PS International Trade – Chris Kiptoo

*6. Ministry of Water and Sanitation*
CS – Simon Chelugui
CAS – Winnie Guchu
PS – to be announced

*7. Ministry of Environment and Forestry*
CS – Keriako Tobiko
PS – Charles Sunkuli

*8. Ministry of Industrialization and Enterprise Development*
CS – Aden Mohammed
PS Industrialization – Betty Maina
PS Enterprise Development – to be announced

*9. Ministry of Transport and Infrastructure Development*
CS – James Macharia
CAS – Chris Obure
PS Transport – Paul Maringa
PS Infrastructure – Julius Korir
PS Shipping and Maritime – Nancy Karigithu

*10. Ministry Information Communication & Technology*
CS – Joseph Mucheru
CAS – to be announced
PS – to be announced

*11. National Treasury and Ministry of Planning*
CS – Henry Rotich
CAS – Nelson Gaichuhie
PS Treasury – Kamau Thugge
PS Planning – Julius Muia

ALSO READ  Registered voters in Gilgil town ward

*12. Ministry of Energy*
CS – Charles Keter
CAS and PS Renewable Energy – Colleta Suda
PS Energy Joseph Njoroge

*13. Ministry of Interior and Coordination of National Government*
CS – Fred Matiang’i
CAS – Patrick Ntutu
PS Interior Karanja Kibicho
PS Immigration, Border Control and Registration of Persons – Maj.Gen.(Rtd) Gordon Kihalangwa

*14. Ministry of Agriculture and Irrigation*
CS – Mwangi Kiunjuri
CAS & PS Livestock – Andrew Tuimor
PS Crop Development – Richard Lesiyampe
PS Agriculture Research – Hamadi Boga
PS Fisheries – to be announced
PS Irrigation – to be announced

*15. Ministry of Health*
CS – Sicily Kariuki
CAS – Rashid Aman,
PS Health – Peter Tum

*16. Ministry of Sports and Heritage*
CS – Rashid Achesa Mohammed
PS Sports – Peter Kaberia
PS heritage – Josphetta Mukobe

*17. Ministry of Tourism and Wildlife*
CS – Najib Balala
CAS – to be announced
PS Tourism
PS Wildlife – Margaret Mwakema

*18. Ministry of Education*
CS – Amina Mohammed
CAS – Hon. Simon Kachapin
PS Early Learning and Basic Education – Dr. Belio Kipsang
PS University Education and Research – Prof. Japheth Micheni Ntiba
PS Post Training and Skills Development – Zainab Hussein

*19. Ministry of Lands*
CS – Farida Karoney
CAS – Gideon Mung’aro
PS – Nicholas Muraguri

*20. Ministry of Labour and Social Protection*
CS – Ukur Yattani
CAS – Abdul Bahari
PS Social Protection Pensions and Senior Citizens Affairs – Susan Mochache

*21. Ministry of East African Community and Northern Corridor Development*
CS – Peter Munya
CAS – Ken Obura
PS – to be announced

ALSO READ  PRESS RELEASE UPDATE ON MEETING BETWEEN IEBC AND POLITICAL PARTIES CONDUCTING PARTY PRIMARIES

• Raphael Tuju – co-opted into cabinet on a need basis.

• Judy Wakhungu – *Ambassador to France*
• Dr. Cleopha Mailu – *Permanent Mission of the UN in Geneva*
• Kiema Kilonzo – *High commissioner to Uganda*
• Dan Kazungu – *High Commissioner to Tanzania*
• Lazarus – *Permanent Mission of the United Nations in New York*
• Phyllis Kandie – *Ambassador to Belgium and Luxemburg as well as the European Union*
• Willy Bett – *High Commissioner to India*
• Jacob Kaimenyi – *Permanent Mission to UNESCO in Paris*
• Hassan Wario – *Ambassador to Austria*

Please follow and like us:

Comments

comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *